زورخانه استانه شیراز

زورخانه به روایت وب سایت لهستانی مجله Mens Health

"ماسیچ دودزیج" عکاس لهستانی در یادداشتی که برای این مجله دارد به توصیف مشاهداتش از حضور در زورخانه استانه شیراز می پردازد.

وی می نویسد از طریق کتابهای راهنمای معرفی ایران مطلع شده بودم مکانهایی به نام زورخانه در ایران وجود دارد.

هدچند ایرانی ها رغبتی برای نشان دادن زورخانه به من نداشتند ولی ار طریق یکی از دوستانم توانستم در زورخانه ای در شیراز حاضر شوم و مراحل مختلف اجرای حرکات ورزشی را عکاسی کنم.

با وجود اینکه در اکثر شهرهای بزرگ ایران زورخانه وجود دارد ولی این مکانها از چشم خود ایرانیان نیز پنهانند و برای پیدا کردن نشانی انها برای توریست ها کار مشکلی است.

زورخانه مکانی است که مردان با سنین مختلف (پیر و جوان ) و مشاغل گوناگون برای یک هدف مشترک دور هم جمع می شوند تا علاوه بر تقویت جسم به تکامل روح نیز دست پیدا کنندہ(غالبا این تمرینات در شب انجام می شود)

درب ورودی زورحانه کوتاه طراحی شده تا موقع ورود به نشانه احترام و تواضع خم شوید و سقف ان نیز مانند معابد مهری (عبادتگاه میترا) گرد است و روی دیوارهای ان تصاویر متعددی از پهلوانان قدیم نقش بسته است.

تاریخچه زورخانه به بیش از دو هزار سال پیش بر می گردد لیکن با ورود اسلام این روش تاثیر فراوانی از مذهب تشیع گرفت و امروز ذکر امام علی ع و امام حسین ع در کنار اشعار حماسی شاهنامه به کار برده می شود.

.....

وی در ادامه ضمن معرفی وسایل و ابزار این ورزش نحوه اجرای عملیات ورزشی هر ابزار را به کمک تصاویر سازیهای زیبا توصیف می کند.Maciej-Dudzik-5Maciej-Dudzik-6Maciej-Dudzik-8Maciej-Dudzik-3Maciej-Dudzik-1Maciej-Dudzik-9MensHealth-1MensHealth-2MensHealth-4MensHealth-3

/ 2 نظر / 374 بازدید
OnLoaD

سلام.خوبي.. وبلاگ زيبايي داري!!!.به منم يه سر بزن!!!

شما دعوت شده ايد

با سلام و درود هم اکنون از شما مدير محترم وبلاگ دعوت ميشود که براي افزايش بازديد وب خود به سايت زير بريد و به صورت کاملا اتوماتيک و رايگان لينک خود را ثبت کنيد. با تشکر www.tabadolelinks.ir